Dzīvžogs

Dzīvžogi var būt gan cērpami, gan brīvi augoši, veidoti kā no skuju, tā lapainiem kokiem un krūmiem. Izvēloties augus dzīvžogam, būtiski saprast, vai vēlies, lai dzīvžogs ir dekoratīvs elements piemājas vai dārza ainavā, vai tam jāpilda arī praktiska funkcija. Viens no populārākajiem dzīvžogu materiāliem ir tūjas, bet gana interesantus un praktiskus dzīvžogus iespējams izveidot no lapu kokiem un krūmiem, turklāt arī mūžzaļiem.

Dzīvžoga stādīšana ir vienkāršs bet tai pat laikā sarežģīts process. Ir svarīgi izvēlēties pareizu augsni un papildinājumus (kūdru, mēslojumus), lai jūsu izvēlētais augs augtu ar pilnu atdevi. Lai arī stādīšanas metodes atšķiras, mēs priekšroku dodam un klientiem iesakām, tranšejas stādbedri nevis individuālas stādbedres, protams, izvērtējot esošās augsnes kvalitāti. Tūjai vai fizokarpam, abiem ir vienlīdz svarīgi augt labā, barības vielām bagātā augsnē. Lai dzīvžoga sakņu sistēma būtu mitra ļoti vēlams to apbērt ar nelielu kārtu mulčas un to regulāri laistīt.

Lai dzīvžogs augtu pareizi un pildītu savas funkcijas, to nepieciešams regulāri kopt un apcirpt. Mūžzaļos dzīvžogus vēlams cirpt ik gadu – maijā. Lapu koku dzīvžogus vislabāk apgriezt agrā pavasarī, pirms pumpuru plaukšanas vai augusta sākumā. Lai ziedošs dzīvžogs skaisti ziedētu nākamajā gadā, to ieteicams formēt un cirpt tūlīt pēc ziedēšanas. Mūžzaļos dzīvžogus, pavasarī, nepieciešams iztīrīt no sausajiem zariņiem un skujām.